Auto88 - Electric Vehicles - Elektromobily  

Zpět   Auto88 - Electric Vehicles - Elektromobily > Elektromobily > Hlavní fórum

Odpověď

Nástroje témat Režim zobrazení
Staré 11.04.2011, 21:09
camel1cz camel1cz je offline
Junior Member

Standardní V čem je háček?

Dobrý den,

omlouvám se, jestli ovírám téma, které se tu už řešílo a že to tak okecávám, ale prostě mi to nejde do hlavy a odpověď sem zatím nenašel.

Je pravda, že nemám vzdělání z oboru trakce/silnoproudu/pohonů a strojařina jen co si pamatuju ze SPŠ, ale celkem slušné základy mám - přesto nechápu, v čem je vlastně problém, co brání masovějšímu rozšíření elektrického pohonu automobilů?

Je mi jasné, že vlastně žádná ze základních částí elektromobilu není "jednoduchá jak facka", ale když to srovnám se složitostí spalovacího automobilu - motor s miliardou pohyblivých a vysoce namáhaných částí, navíc složitých, převodovka opět hodně složitá věc (pominu automaty, různé DSG atd.), tak mi pořád vychází elektromobil snažší/jednodušší/levnější... navíc vlastně veškerá technologie existuje (hned několik typů použitelných motorů, baterií, podvozky a karoserie z běžných automobilů, různé střídače, atd. všechno je běžná technologie). Jasně, baterie jsou celkem těžké, nemají astronomické kapacity, je třeba řešit technické potíže, které u spalovacích motorů jsou vyřešené jinak... ale... tak prostě baterií dám víc a/nebo snížím dojezd na dle mého minimálních cca. 200km). Prostě to nechápu.

A když do toho půjdu obchodně a představým si potenciál trhu s elektromobily (v řádu bilionů) a srovnám to s mým odhadem ceny vývoje prototypu - desítky milionů? A nákladů na sériovou výrobu (netuším číslo, ale budou obdobné, jako náklady na jakékoliv konvenční auto, které ani jedno jediné nemá ani desetinu potenciálu "pořádného" elektromobilu)... Opravdu nechápu, jak je možné, že se toho někdo nechopí pořádně... proč stojí hybridy s pochybnou ekonomikou provozu takové peníze (i když ta komplikovanost to možná vysvětluje) a těžko použitelné elektromobily 700k+? Tesla v řádu milionů...

Vím, že je to hodně naivní představa, ale byl bych rád, kdyby mi někdo na toto technicko-filozofické téma zareagoval a naznačil to, co nevidím.

Děkuji a přeji hodně zdaru!
Odpověď s citací
Staré 15.04.2011, 20:27
karlos karlos je offline
Active Member

Standardní

Dobrý den,
taky jsem nepročítal celé fórum, asi je to již probráno jinde, nebo je toto fórum trochu mrtvé, nevím.
Zabývám se výrobou elektronických zařízení a z vlastní zkušenosti vím, že dotáhnout do finále prototyp el.zařízení stojí neuvěřitelné peníze, řádově stonásobky prodejní ceny zařízení. V automobilovém průmyslu ještě více. Pro představu forma na výlisek obyčejné plastové krabičky stojí min. 250 tisíc Kč, a na poprvé se to většinou nepodaří (a krabička má většinou spodní část a víko).Co jsem slyšel, tak vývoj plastového nárazníku na Škodovku, vyjde na něco přes 10 mil.Kč.
Nejsem odborník na sériovou výrobu, ale troufám si odhadnout, že s vyrobeným prototypem jste s náklady někde v 1.třetině cesty k sériové výrobě.

Dále není zvládnut zrdroj elektrické energie v autě, který by se vyrovnal energeticky spalování benzínu/nafty ve spal.motoru. Momentální řešení jsou drahá, neefektivní, s neuspokojivým poměrem cena/energie, energie/váha, energie/objem. To vše je u spal. motorů mnohem lepší.
A tankování...pomalé nabíjení, neexistuje síť dobíjecích stanic, nic není stadnardizováno celoevropsky.
Zatím je to jen pro nadšence, co nepočítají každou korunu. Žádné spiknutí naftové lobby bych v tom nehledal.

Karel
Odpověď s citací
Staré 31.07.2011, 23:03
caco caco je offline
Junior Member

Standardní

Citace:
Původně odeslal karlos Zobrazit příspěvek
Dobrý den,
taky jsem nepročítal celé fórum, asi je to již probráno jinde, nebo je toto fórum trochu mrtvé, nevím.
Zabývám se výrobou elektronických zařízení a z vlastní zkušenosti vím, že dotáhnout do finále prototyp el.zařízení stojí neuvěřitelné peníze, řádově stonásobky prodejní ceny zařízení. V automobilovém průmyslu ještě více. Pro představu forma na výlisek obyčejné plastové krabičky stojí min. 250 tisíc Kč, a na poprvé se to většinou nepodaří (a krabička má většinou spodní část a víko).Co jsem slyšel, tak vývoj plastového nárazníku na Škodovku, vyjde na něco přes 10 mil.Kč.
neviem kde si prišiel k takovým číslum.dával som si vyrobiť formu na niečo zložitejšie ako je krabička. o velikosti /24cmx8cm/ pre vstrekovací lis.cena 260€.tým že forma ostala mne a oni mi vyrobia na lise to čo potrebujem.
forma na nejaký stupidný nárazník by bola do nejakých 70litrou.

prečo nie sú rozšírene elektromobily je skôr tým že nemajú taký dojazd ako auto na plnú nádrž.nj chce to lepšie batérie
Odpověď s citací
Staré 04.08.2011, 15:50
kovak kovak je offline
Active Member

Standardní elektromobil nemůže využívat kyslík ze vzduchu!

Problém s elektromobily bych hledal na dvou frontách:

- setrvačnost výroby, lobby velkých výrobců, vliv petrochemického průmyslu .... bylo už mnohokrát probíráno, často démonizováno. Myslím, že pravda je jako vždy " někde uprostřed", tj. že nejde vyloženě o nějaké spiknutí těchto mocenských skupin proti elektromobilům, ale na druhé straně, že elektromobilům všemožně hází klacky pod nohy, o tom není třeba pochybovat. Vždyť to dělá v ekonomice konkurence konkurenci odpradávna a ve všech oborech, tak proč ne v automobilovém oboru?

- fyzika a chemie. O tom se moc nemluví a při tom to má každý před očima. Každý motor, založený na spalovacím principu, si veze pouze malou část hmotnosti paliva, které spotřebuje! Energie se totiž uvol?uje chemickou reakcí paliva s kyslíkem, který si motor bere z okolního vzduchu a který tedy nemusí dopravovat. Totéž je nevýhodou kosmických raket oproti letadlům: raketa v kosmu si musí vézt i okysličovadlo, letadlo si bere kyslík pořád ze vzduchu.

Jakýkoliv druh pohonu vozidel/letadel, který není založen na chemické reakci něčeho s kyslíkem, si bude muset vozit celou hmotnost paliva s sebou. Pokud nebude nalezen takový druh opakovatelného uložení/čerpání energie, který by měl vyšší poměr uložené energie/kg úložiště, než benzín/nafta. Elektrické akumulátory se účinností ukládání/čerpání energie nemohou se spalováním uhlovodíkových paliv ani vzdáleně porovnávat.

A teď si představte ne sebe, jako nadšence pro novinky, ale jako běžného člověka. Koupil byste si auto, které jezdí pomalu, je těžké, může ujet max. nějakých 100 km a pak se musí celou noc nabíjet? Jedině jako podnikatel, kdybych rozvážel pizzu - ale jako soukromé vozidlo nikdy. Protože soukromé vozidlo je jen jedno na rodinu, a musí být velmi univerzální. Sice s ním možná jezdím celý rok jen "štěky" pár desítek km do supermarketu tam a zpět domů, ale 1 - 2x ročně s ním budu chtít jet na dovolenou 1000 km daleko. Takže si koupím auto drahé, neekologické a mnohonásobně předimenzované oproti tomu, co potřebuji skoro celý rok. Mít 2 auta je nesmysl - budu platit 2 pojistky, 2 dálniční známky, 2x náklady na servis, pneumatiky apod..... To je mnohem levnější jezdit celý rok tím předimenzovaným benzí?ákem. Ve výsledku jde vždy o prachy a je to marné - jezdit na levný proud je VELMI, VELMI drahé.

O tom diskutujme - dokud nebude takový zdroj el. energie, jehož množství akumulované energie/kg úložiště (akumulačního zařízení) bude alespo? stejně účinné, jako je množství energie uvolněné z 1kg uhlovodíkového paliva, NEM? ELEKTROMOBIL SMYSL.

Co spíš řešit nějaké formy palivových článků, vyrábějících proud na palubě vozidla s využitím kyslíku ze vzduchu? Sice to není úplně "čistý elektromobil", ale koneckonců - elektřina taky nevzniká čistě, jen to kouří jinde.
Odpověď s citací
Odpověď

Nástroje témat
Režim zobrazení

Pravidla přispívání